Hasan SAVUN Blog

Bir Elektronikçinin Günlüğü

Diyanet Namaz Vakitleri Servisi

Diyanet Namaz Vakitleri Servisi

Merhabalar,

Bu yazımızda diyanet Namaz vakitlerini JSON servisi nasıl verildiğini anlatacağım.

Namaz vakitleri diyanet sitesinde yayınlamaktadır. Ben bu vakitleri öncelikle hazırladığım servis ile kendi siteme çekiyorum. sonra başka bir servis ile isteye verebiiyorum. bu verileri nasıl alacağınızı anlatacağım.


Sistem şu şekilde çalışıyor. http://tools.hasansavun.com.tr adresinden alınacak API KEY ve ilce kodu ile o ilçeye ait günlük namaz vakitlerini JSON olarak listeliyorum.

Site züerinden kayıt ol bölümünden önce kayıt olunacak sonra mailinize gelen aktivasyon kodu ile kayıt tamamlanacaktır. böylelikle hesabınız açılmış oalcaktır.

yorumlara kullanıcı isteğinizi belirtin kullanıcınızı oluşturabilirim.

kullanıcı adı ve şifresi ile alındıktan sonra programa giriş yapıyorsunuz sonra buradan oluşturulan api key ile ve ilçe kodu kullanarak aşağıdaki örnekte olğu gibi Diyanet namaz vakitlerini alabiliceksiniz.

api kullanmamım sebebi programda yoğunluk oluşmaması için bir sınırlama koydum. her api key ile saatte 5 adet bir ayda ise toplamda 100 adet sorgulama yapılabiliyor. her kullanıcının 3 adet api oluşturma hakkı vardır. buda bir kullanıcı için yeterli diye düşünüyorum.

Namaz vakitleri sorgulamk için http://api.hasansavun.com.tr/namazvakitleri/e769e2462ab24a76be78b56f90e21795/9270 şeklinde sorgulama yaparak aşağıdaki sonuç elde edielcektir. bu çıkan veri json verisi olup istediğiniz platfromda kullanabileceksiniz.

Bunu ben Nodemcu ile kullanıyorum. P5 ekrana yazıdırım.

Nodemcu Kodları aşağıdadır.

Yaptığım namaz vakitleri panelin videosu ektedir.

P5 RGB Panel

Satın almak için aşağıdaki link önerebilirim.

https://www.hepsiburada.com/ledajans-p5-rgb-panel-16-x-32-cm-i-c-mekan-pm-HB00000KBXGH

Hasan SAVUN

2 Yorum

Emre KAYA Yayın tarihi8:21 pm - Eki 16, 2020

Hasan bey merhabalar öncelikle böyle güzel bir hizmet için teşekkür etmek istiyorum fakat ben dadas94@gmail.com adresiyle üye oldum fakat mail aktivasyonunda sürekli hata veriyor acaba siz üyeliğimi manuel aktif edebilir misiniz,teşekkürler.

    Hasan SAVUN Yayın tarihi1:30 pm - Kas 12, 2020

    merhaba,
    sitede bir sorun var henüz bakamadım. bakınca tekrardan dönerim.

Bir Cevap Yazın